Bota

Vijon me shifra të larta, SHBA tejkalon 19 milionë raste me COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:58 - 27/12/20 |
Semiljana Azizi

Autoritetet shëndetësore amerikane kanë raportuar të dhënat më të reja rreth pandemisë COVID-19.

Ka pasur të paktën 19,000,572 raste të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, raporton CNN. Është bërë e ditur se të paktën 332,145 njerëz kanë vdekur nga virusi COVID që prej fillimit të pandemisë, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

Ndërkohë, pas paraqitjes së variantit të ri të COVID-19, Anthony Fauci pohoi se nuk ka të dhëna se është më i rrezikshëm.

Natyrisht, kjo është diçka që ne gjithmonë e marrim seriozisht dhe ka të bëjë me sa herë që ju merrni një mutacion, por unë mendoj se publiku amerikan duhet të kujtojë dhe të kuptojë se këto janë viruse të ARN-së dhe vazhdimisht shndërrohen. Shumica e kohës mutacionet nuk ato kanë një rëndësi funksionale”,është shprehur mjeku për CNN-in.

Vijon të ketë shifra të shtuara të rasteve të reja por edhe vdekjeve në SHBA. Mendohet se vaksina anti COVID do të përmirësojë situatë, por jo të zhduk pandeminë. Kujdesi dhe distancimi janë dy nga komponentët kryesor./Opinion.al

Pas