Aktualitet

Vijon braktisja e vendit,69 shqiptarë kapen në një anije peshkimi në Angli


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:16 - 19/11/20 |
Opi Nion

Edhe pse në kushte pandemie, qytetarët shqiptarë vijojnë të emigrojnë për një jetës më të mirë në vende të tjera të botës.

Autoritetet Britanike kanë kapur një anije peshkimi në brigjet e Great Yarmouth ku ndodheshin 72 persona.  Anija, e cila kishte lundruar nga zona Ostend e Belgjikës, u ndalua në portin Harwich ditën e martë.

Bëhet me dije se tre anëtarë të ekuipazhit, një shtetas letonez dhe dy shtetas ukrainas, u arrestuan nën akuzën për trafik të emigracionit të paligjshëm.

Ndërkohë, 69 personat e tjerë, të gjithë shtetas shqiptarë, u arrestuan për kalim i paligjshëm i kufirit sipas ligjit vendas.

Operacioni në Harwich u ndihmua nga Policia e Essex. Zëvendës Drejtori i Hetimeve të NCA, Craig Naylor tha:

“Ky ishte qartë një incident i rëndësishëm dhe një përpjekje e rëndësishme për të shkelur kontrollet kufitare të “Mbretërisë së Bashkuar”.

“Hetimi ynë për këtë përpjekje vazhdon, dhe unë do të doja të falënderoja partnerët tanë në Essex Police, Forca Kufitare dhe Zbatimi i Imigracionit për gjithçka që bënë natën e kaluar dhe punën e tyre të vazhdueshme në mbështetje të hetimit tonë të vazhdueshëm.

“Duke punuar me partnerët tanë, ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të prishur dhe çmontuar rrjetet e kontrabandës së njerëzve, dhe për t’i parandaluar ata nga shfrytëzimi i migrantëve për përfitim.

“Qëllimi ynë është të synojmë ata që shkaktojnë dëm, të mbrojmë ata që janë më të prekshëm ndërsa sigurojnë kufijtë e Mbretërisë së Bashkuar.”

 

Pas