Bota

Vijojnë demostratat në Bjellorusi, mënyra e veçantë si proteston opozita


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:37 - 27/12/20 |
Semiljana Azizi

Demonstruesit e opozitës në Bjellorusi i vazhduan protestat kundër sundimit të Alyaksandr Lukashenkës, duke lëshuar balona të kuqe dhe të bardha në qiell.

E kuqja dhe e bardha janë zgjedhur si ngjyra simbol të opozitës.

Në Minsk, qindra njerëz iu përgjigjen thirrjeve për lëshimin e balonave, ndërsa disa pjesëmarrës u arrestuan nga policia. Bjellorusia është përfshirë nga protestat qysh më 9 gusht, kur Lukashenka – në pushtet qysh në vitin 1994 – është shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale.

Shumë bjellorusë dhe të tjerë i kanë cilësuar këto zgjedhje si mashtrim dhe kanë thënë se ato janë fituar, në fakt, nga kandidatja e opozitës, Svyatlana Tsikhanouskaya. Mbi 30,000 njerëz janë arrestuar prejse kanë nisur protestat, megjithëse shumica janë liruar. Lukashenka i mohon akuzat për manipulim të votave dhe i fajëson disa vende të Bashkimit Evropian për përpjekje për të detyruar ndryshimin e regjimit.

Vendet perëndimore refuzojnë ta njohin Lukashenkën si udhëheqës legjitim të Bjellorusisë dhe i kërkojnë atij ta transferojë pushtetin në mënyrë paqësore./REL

Pas