Sociale

Video/Shqiptarët në Greqi, Ngjela debat me Barkën: Thyej qafën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:26 - 18/09/18 |
b.f

Avokati Spartak Ngjela nuk ka mundur të përmbahet mbrëmjen e djeshme në emisionin “360 gradë”. Gjatë një debati me studiuesin Panajot Barka, avokati  është revoltuar, pasi studiuesi i ka thënë që origjina fisit Ngjela vjen nga Greqia.

“Gjeneralët që kanë bërë grushtin e shtetit, ishin edhe ushtarak në Shqipëri. Fisi i Ngjelës rrënjë pas rrënje ishin në Greqi dhe ishin grekë. Ka familje të cilat në Lunxhëri që është i njëjti trung dhe mbiemër”, tha Barka.

Kaq ka mjaftuar që avokati t’i kundërvihet Barkës me etiketime si ‘budalla’, ‘injorant’ etj.

Më herët gjatë debatit teksa Ngjela po shpjegonte përse Shqipëria quhet ‘Albania’ nga të tjerët, Panajot Barka ndërhyri duke e pyetur se kush ia ka vënë këtë emër.

Përgjigjja e Ngjelës ishte e menjëhershme: Jot’ëmë ia ka vënë…

Ngjela: Territoret shqiptare janë të pushtuara. Katër milionë shqiptarë nuk janë lejuar të flasin shqip në Greqi. Ka kishë që nxjerr një gjuhë të mallkuar?!

Barka: O Zheji…

Ngjela: Pusho, do flas unë. Del jashtë. Je në Shqipëri. Po të durojmë shumë. Thyej qafën, dil jashtë. Mos më trego mua të drejtat e shqiptarëve. Nuk ka minoritet këtu.

Barka: Ose ndaloje të më fyej në pikëpamjen kombëtare ose ika. Dakord?! Është hera e dytë.

Ose të flasë në mënyrë të kulturuar, ose…

Ngjela: Si e lejon ti atë që të më ndërhyjë mua. Nxirre ore jashtë ate, te thyeje qafen, eshte ne Shqiperi ketu.

Barka: Më vjen keq tani. Më thërret ketu njerëz që nuk peshojnë as dy gramë.

Ngjela: Ik ore thyej qafen, vazhdojme ne. E more supen, ik, hajde, nuk flasim budalleqe ketu tani te lutem.

 

Pas