Bota

Video/ “Zoti nuk do të falë!” Zelensky: Rusia po vret qëllimisht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:43 - 06/03/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky publikoi një video në Facebook.

“Sot është e diela e faljes. Por ne nuk mund të falim qindra e qindra viktima. As mijëra e mijëra që kanë vuajtur”, shkruan ai bashkëngjitur me videon.

“Dhe Zoti nuk do të falë. Jo sot. Jo nesër. Kurrë. Dhe në vend të faljes, do të ketë gjykim.”

Zelensky akuzoi Rusinë për planifikimin e “vrasjeve të qëllimshme” në granatimet e territorit ukrainas.

“Nesër Rusia ka njoftuar zyrtarisht bombardimin e territorit tonë. Ndërmarrjet tona të kompleksit të mbrojtjes. Shumica janë ndërtuar dekada më parë nga qeveria sovjetike, të ndërtuara në qytete. Dhe tani ata janë në mes të një mjedisi të zakonshëm urban,”-tha Zelensky.

“Mijëra njerëz punojnë atje. Qindra mijëra jetojnë afër”,-tha ai.

Ai shtoi, “kjo është vrasje. Vrasje me dashje.”/Opinion.al

Pas