Bota

Video/Zjarr i madh në Katar, pranë një vendi ku qëndrojnë tifozëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:43 - 26/11/22 |
Opi Nion

Një zjarr i madh ka shpërthyer në qytetin e Kupës së Botës, Lusail në Katar. Imazhet tregojnë shtëllunga tymi të zi që ngrihen në qiell pikërisht pranë një prej vendeve që pret tifozët.

Zyrtarët thanë se zjarri shpërtheu në një ndërtesë në ndërtim në qytet. Autoritetet kërkuan të qetësonin fansat dhe banorët në një postim në Tëitter, por videot e postuara në mediat sociale treguan se zjarri ishte i dukshëm nga milje larg.

Qeveria e Katarit shpenzoi miliarda paund për të ndërtuar Lusail përpara fillimit të Kupës së Botës. Mendohet se në qytet u investuan 40 miliardë paund, pjesa më e madhe e të cilave shkoi në ndërtimin e hoteleve, vendeve dhe atraksioneve turistike të reja.

Zjarri, i cili filloi pak pas mesditës me kohën lokale, u lokalizua në një ishull në Lusail rreth dy milje larg stadiumit të qytetit.

Autoritetet thanë se Mbrojtja Civile kontrolloi një zjarr në një ndërtesë në ndërtim.

Pamjet dramatike tregojnë çatinë e një ndërtese në flakë pranë vendit ku qëndrojnë tifozët, por nuk është menjëherë e qartë se çfarë ishte planifikuar të ishte ndërtesa në ndërtim.

Autoritetet bënë gjithashtu me dije se zjarri tani është nën kontroll dhe nuk raportohet për viktima.

Pas