Kryesore

VIDEO/ Tragjedia që mbylli derën e një familjeje shqiptare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:09 - 04/12/21 |
Opi Nion

Shumica prej udhëtarëve, që ndodheshin në autobusin maqedonas që u përfshirë nga flakët në Bullgari, ishin me origjinë shqiptare. Teksa kishin pushuar në Stamboll ata po ktheheshin në vendin e tyre. Por duket se aksidenti iu prishi planet një familjeje prej 4 anëtarësh të cilët u përcollën sot për në banesën e fundit, në varrezat e Vishticës.

Kryefamiljari Avni bashkë me të shoqen Xhihan, kishin pritur më shumë se 7 vjet që Zoti t’i bekojë me fëmijë. Para 4 viteve kishin ardhur në jetë Albani dhe Luani, që fatkeqësisht dhe ata humbën jetën.

“Unë jam djali i axhës, kemi qenë të pandashëm me ta, ka qenë si berber në Shkup. Para tre viteve u rregullua me dokumentacionin në Gjermani dhe atje si e deshi zemra ia solli Zoti të njëjtën punë atje me bë, ka qenë i lidhur shumë me xhaminë, fatin e patë, Zoti ia mundësoi që xhaminë afër dyqanit… Tanih në momentet e fundit kur erdhi, fëmijët, bineqtë, ka pas t’i merr në Gjermani, por të shkojë në pushim tash që erdh, si gjithë ne mërgimtarët që jemi, edhe më e rënda ka qenë se 40 minutash kam fol para se të niset prej Turqisë për vendlindje dhe këtë e ceki, se kurrë pushim, më të mirë nuk kam kalu, pos kësaj here, thashë o inshaAllah kënaqesh përgjithmonë.”, tha familjari për mediat vendase.

“Kur e morëm lajmin se u bë kjo në Bullgari, na lëshuan këmbët, se bashkë familje, Zoti inshaAllah ua fal kusuret e ju jep gajretin këtyre familjeve… është shuk ajo, e ka mbyll derën, katër xhenaze..”

“Jemi të mërzitur, jemi të dëshpëruar edhe ne, Zoti i faltë e i mëshiroftë”, tha një familjar tjetër.

45 persona humbën jetën në aksidentin tragjik, mes tyre janë edhe shumë fëmijë.

Pas