Rajoni

VIDEO/ Thyerje xhamash dhe çarje muresh, momenti kur tërmeti godet Kretën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:37 - 25/07/21 |
Opi Nion

Një tërmet me madhësi 4.8 të shkallës Rihter është regjistruar në Heraklion, Kretë, teksa pas ka lënë dëmtimie të shumta material.

Banorët janë të tronditur, pasi e kanë ndjerë shumë lëkundjen e tij, ndërsa të paktën katër pasgoditje që shkonin nga 3 në 3.5 të shkallës Rihter u regjistruan pas lëvizjes kryesore sizmike.

Një zyrtar grek në Kretë theksoi se “tërmeti nuk është veçanërisht shqetësues” duke shtuar se “këto lloje lëkundjesh janë një normë për rajonin” tha ai. Në muajt e fundit Greqia është goditur nga disa tërmete.

Nga videot  siguruara nga mediat e hujaja mund të dallohen lehtsisht të gjitha dëmtimet ë ka shkaktuar tërmeti të tillë si dritare të thyera, çarje muri në shtëpi, si dhe dëmtime të tjera./Opinion.al

Pas