Bota

VIDEO/ Tërmeti në Kroaci u merr jetën 5 personave, mes tyre dy fëmijë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:36 - 29/12/20 |
Semiljana Azizi

Tërmeti 6.4 ballë që preku ditën e sotme Kroacinë, ka shënuar deri më tani 5 viktima dhe  dhjetra të lënduar.

Fillimisht policia konfirmoi se një vajzë 12-vjeçare humbi jetën nën rrënoja në qytetin Petrinja, ndërsa nga Glina mbërriti lajmi për katër persona të tjerë të vdekur, raporton ‘Reuters’.

Një informacion i tillë është  konfirmuar dhe nga kryetari i Komunës së GlinësStjepan Kostanjević .

Bëhet me dije se  2 nga 5 viktimat e regjistruara janë fëmijë.

Kujtojmë që mesditën e sotme zona e Petrinja në orën 12.19 u godit nga një tërmet i fuqishëm rreth 6.4 të shkallës Rihter. Ndërsa kretët e Kroacisë e kanë konsideruar një tragjedi tërmetin e sotëm, nuk kanë munguar dhe mbështetja nga Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama. Të dy janë shprehur se Shqipëria është në krah të Kroacisë dhe do të jap ndihmën e saj modeste për ngjarjen.

Ndërkohë, kamerat e televizioneve kroate kanë regjistruar të gjithë ngjarjen live.

Nëpërmjet një video e cila po qarkullon në rrjet duket se tronditjet janë shumë të forta dhe kanë përhapur panik tek njerëzit./Opinion.al

Pas