Bota

Video/ Tërmeti 5.9 ballë godet Turqinë, 50 të plagosurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:02 - 23/11/22 |
Opi Nion

Një tërmet me magnitudë 5.9 ballë ka goditur Turqinë Perëndimore.  Ministri i Brendshëm turk bëri me dije se nuk kishte raporte për të vdekur apo për dëme të konsiderueshme.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD), tha se epiqendra e tërmetit ishte në Golyaka, një qark në provincën veriperëndimore të Duzce.

“Ne pothuajse përfunduam kontrollet tona në fshatrat përreth Golyakës. Nuk raportohet për dëme të rënda; vetëm disa hambarë u shkatërruan në këto vende … Pati një ndërprerje të energjisë gjatë tërmetit, por autoritetet po rivendosin energjinë tani, “tha ministri i brendshëm Suleyman Soylu në transmetuesin TRT Haber.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha në Tëitter se 35 persona në Duzce dhe provincat përreth ishin plagosur. Raportet e AFAD-it dhe mediave më vonë e përditësuan numrin e të plagosurve në 50.

Disa persona u hodhën nga ballkonet ose dritaret, pas panikut për tërmetin, raportojnë mediat e huaja. Një nga të plagosurit është në gjendje të rëndë, tha ministri.

Tërmeti ra në orën 4:08 të mëngjesit (01:08 GMT) dhe mediat turke thanë se është ndjerë edhe në Stamboll dhe në kryeqytet, Ankara.

 

Pas