-Kulturë

Video/ Si jepej një lajm për trafik droge në Shqipërinë komuniste


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:01 - 28/12/20 |
Opi Nion

Para viteve ’90 shqiptarët ishin shumë pakë ose aspak të informuar në lidhje me trafikimin e drogës. Por, pavarësisht se në Shqipërinë komuniste ky fenomen nuk ekzistonte, në edicionin e lajmeve futeshin kronike me informacione nga bota për trafikun e drogës.

Italiani Roberto Varrone, cili në vitin 1989 ndodhej në vendin tonë për një vizitë kulturore, ka publikuar një kronik të lajmeve të TVSH të asaj kohe.

Folsi i lajmeve tregon përpjekjet e Kolumbisë për të ndaluar trafikun e drogës, ndërsa theksohet se ky trafik drejtohej nga mafiozët italianë dhe amerikanë./Opinion.al

Pas