-Jetë dhe Stil

Video/ Shkencëtarët: “Çdo 6 sekonda vdes një duhanpirës”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:15 - 08/11/16 |
root

Në Nepal, paralajmërimet për dëmet e duhanit gjenden në 90% të paketave që shiten.

Vdekjet që vijnë nga pirja e duhanit po rriten ndjeshëm kudo në botë dhe 80% e tyre priten të ndodhin në vendet me shoqëri të zhvilluar deri në vitin 2030.

Duhani vret rreth 6 milionë njerëz në vit dhe mund të bëhet diçka për ta parandaluar këtë duke ndërgjegjësuar konsumuesit.
Po mendohet të zhvillohet një fushatë kundra duhanit e cila do të rezultojë e suksesshme.

Duhan-pirja shkakton kancer, probleme të zemrës dhe sistemit të frymëmarrjes së bashku me një sërë problemesh të tjera për shëndetin./tvklan.al

Pas