Bota

Video/ Protesta dhe zjarr për vrasjen e George Floyd nga policia në SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:17 - 28/05/20 |
Opi Nion

SHBA është duke u përballur me protesta të dhunshme që pas vrasjes nga policia të George Floyd.

Nga pamjet e fundit që kanë dalë njëri nga policët i kishte vendos këmbën në fyt, gjë e cila i shkaktoi vdekjen.

Nga pamjet e reja shikohet që kanë qenë edhe dy policë të tjerë që i kishin mbajtur këmbët dhe trupin duke mos i dhënë asnjë mundësi reagimi.

Në Minnesota kanë shpërthyer sërish protestat dhe përplasja me policinë, ndërsa qytetarët u kanë vënë zjarrin dhe disa banesave dhe objekteve pranë vendit ku mbahen protestat.

Në lidhje me rastin ka reaguar edhe presidenti Donald Trump ku është shprehur se ka kërkuar hetim. Po ashtu, shumë personazhe të publik kanë dënuar këtë akt, ndërsa bëjnë thirrje për drejtësi./ Opinion.al

 

Pas