Bota

Video/ Përleshje mes tifozëve francezë e marokenë, i riu humb jetën. U përplas nga makinaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:51 - 15/12/22 |
Opi Nion

Pas fitores së Francës në përballjen me Marokun në Kupën e Botës, ka pasur trazira mes tifozëve marokenë dhe francezë në qytete në të gjithë Francën, ndërsa policia po luftoi për të ruajtur rendin dhe sigurinë.  Mes turmës, një djalë rreth 14 vjeç është goditur nga një makinë dhe për pasojë ka ndërruar jetë.

Videoja tronditëse e publikuar nga Daily mail është shfaqur nga momenti kur adoleshenti u përplas nga makina në rrugët e qytetit jugor francez, Montpellier-it, teksa tifozët marokenë u përleshen pas humbjes së tyre gjysmëfinale të Kupës së Botës nga Franca.

Djali, 14 vjeç, ishte pjesë e një grupi të madh të atyre që dukej se ishin mbështetës marokenë, kur u përplas me një makinë të bardhë me një flamur francez. Grupi u përpoq t’i hiqte flamurin pronarit të automjetit, kur shoferi bëri një kthesë të nxituar për të kaluar në korsinë e ardhshme dhe për t’u larguar shpejt. Disa anëtarë të turmës nuk mundën të reagonin në kohë dhe adoleshenti përfundoi nën rrota, duke pësuar lëndime të rënda. Autoritetet konfirmuan se ai u transferua në një spital aty pranë, por më vonë vdiq.

Skenat nga qytetet jugore të Francës, Montpellier dhe Nice, panë tifozët duke u përleshur në rrugë, duke lëshuar flakë kundër njëri-tjetrit dhe duke u vënë zjarrin kazanëve të plehrave në rrugë, ndërsa policët tundnin shkopinj dhe lëshuan ujë për të shuar trazirat.

Ndërkohë, në Bruksel, afërsisht 100 tifozë marokenë u mblodhën pranë stacionit të Brukselit Jugor, duke hedhur fishekzjarre dhe objekte të tjera në radhët e policisë të veshur me veshje për protesta, por u shpërndanë shpejt kur u hodh gaz lotsjellës.

Rreth 10,000 oficerë policie në Francë dhe Belgjikë u përgatitën për përleshjen në rrugë mbrëmjen e djeshme. Rreth 2,200 oficerë u stacionuan vetëm në Paris me furgona policie dhe barrikada në Champs-Elysees.

Pas