Bota

VIDEO/Pas Gjermanisë e Belgjikës, përmbytet Kina, 12 persona humbin jetën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:39 - 21/07/21 |
Opi Nion

Përmbytje masive janë regjistruar në Kinën qendrore pas reshjeve rekord të shiut duke shkaktuar 12 të vdekur dhe më shumë se 100,000 njerëz, të cilët janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.

Shumë qytete në provincën Henan, përfshirë kryeqytetin e tij provincial Zhengzhou, janë prekur, raporton BBC.

Pamjet që qarkullojnë në internet tregojnë se njerëzit lëvizin në nivele të larta uji në rrugë dhe në stacione treni.

Presidenti Xi Jinping tha të mërkurën: situata e përmbytjeve është shumë e rëndë” dhe në një “fazë kritike”.

Ai shtoi se përmbytjet kishin shkaktuar tashmë “humbje në njerëz dhe shumë prona të dëmtuara”. Ai i udhëzoi të gjitha departamentet të vendosnin përparësi “për sigurinë e njerëzve dhe pasurisë së tyre”, shkruan agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Autoritetet lokale i quajtën përmbytjet një ngjarje që ndodh “një herë në 100 vjet”./Opinion.al

 

 

Pas