Aktualitet

Video Opinion/ Ja vlerat që qëndrojnë pas ushqimeve bio Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:24 - 05/05/16 |
b.f

Një term që ka hyrë dendurisht në përdorim dhe që duket se po dominon tendencën tonë ushqimore.
Bio. Cfarë qëndron pas një ushqimi që meriton këtë emër?
Ushqimi bio ose biologjik është ai që ndryshe njihet edhe si ushqim organik e që sipas standardeve të përcaktuara nga Bashkimi Europian nis që nga frutat dhe perimet e freskëta e deri tek kantinat e verës, djathi vjetëruar në vite apo kulturat e peshkut.
Bashkimi europian vendos gjithashtu disa kritere të certifikimit të produkteve organike, të cila përfshijnë një zinxhir me hallka, që nisin me prodhimin, procesimin, ambalazhimin , eksportimin dhe deri tek tregtimi I produktit nën etiketën organike, apo bio, e cila duhet të përmbajë emrin e prodhuesit ose distributorit që e hedh në treg këtë product.
Pra, që një produkt të konsiderohet bio dhe të ketë të drejtën për tu tregtuar në vendet e Bashkimit Europian si I tillë, ai duhet të certifikohet si i tillë dhe t’i nënshtrohet kontrolleve të ruajtjes së këtyre parametrave .
Por cilat janë këta parametra?

1. Ruajtja e tokës dhe vlerave të saj duke mos lejuar përdorimin e fertilizuesve
2. Ndalimi i përdorimit të pesticideve sintetike në tokë dhe ujë
3. Mbjellja e kulturave te ndryshme ne vite te ndryshme
4. Mbledhja e bimeve të egra konsiderohet gjithashtu metodë organike
5. Kafshët që përdoren për mish ose qumësht duhet gjithashtu të lindin dhe të ushqehen një tokë organike
6. Nuk lejohet përdorimi I hormoneve
7. Në ushqimet e përpunuara, lejohet përdorim I aromave, kripës, vitaminave dhe aminoacideve , por vetëm sipas rregullave të përcaktuara nga BE.
8. Edhe në prodhimin dhe tregtimin e verës, ekzistojnë rregulla specifike në përcaktimin e kriteve të certifikimit bio, që lidhen me nivelin maksimal të sulfiteve në të.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas