Bota

Video/ Momenti kur droni ukrainas shkatërron sistemin raketor rus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:37 - 28/02/22 |
Opi Nion

Prej 5 ditësh ushtria ukrainase vijon të përballet me sulmet ruse. Trupat ukrainase kanë  kanë bërë rezistencë në Kive dhe në disa qytete të vendit, ndërsa Rusia mori nën kontroll gjatë mbrëmjes dhe qytetin Berdyansk.

Pavarësisht avancimit rus, ushtria e Ukrainës deklaron se ka kryer sulme të suksesshme. Ukraina  ka kryer sulme të suksesshme me dronë të prodhuar nga Turqia kundër forcave ruse.

Një zyrtar ukrainas publikoi të dielën pamjet, që tregojnë një dron duke shkatërruar një sistem raketor rus, ndërsa pushtimi rus i Ukrainës vazhdon për të pestën ditë sot.

Valerii Zaluzhnyi, Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, tha se sulmi me dron ndodhi pranë qytetit Malyn, 100 kilometra në veriperëndim të Kievit. Qeveria ukrainase filloi të marrë dronët Bayraktar TB2 nga Turqia vitin e kaluar.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fox News (@foxnews)

Pas