Bota

VIDEO/ Momentet prekëse kur dy fëmijë në Haiti nxirren nga rrënojat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:00 - 15/08/21 |
Opi Nion

Momentet prekëse, kur ekipet e shpëtimit nxjerrin dy fëmijë nga rrënojat e tërmetit shkatërrimtar që goditi Haitin janë bërë virale në rrjete.

Sikurse shfaqet edhe në pamje, pasi ata shpëtohen përqafohen të lumtur me babain e tyre.

Të paktën 304 persona mbetën të vdekur dhe më shumë se 1,800 persona të plagosur.

Ndërkohë, kërkimet për nxjerrjen e trupave vazhdojnë ende ndërsa pamjet që qarkullojnë në mediat e huaja tregojnë qytete e fshatra të rrafshuara.

Tërmeti goditi perëndimin e vendit të Shtunën në mëngjes, duke rrëzuar dhe dëmtuar ndërtesat, përfshirë kishat dhe hotelet. Epiqendra e tërmetit ishte rreth 12 km (7.5 milje) nga qyteti Saint-Louis du Sud, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).

Kryeministri tha se kishte “dëme të mëdha” dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për një muaj.

 

Pas