Aktualitet

Video/Kim në Vlorë, uron shqiptarët në gjuhën shqipe: Gëzuar Ditën e Pavarësisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:57 - 28/11/21 |
Opi Nion

Nga Vlora, ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, iu  ka uruar shqiptarëve festën e Pavarësisë.

Në një video të publikuar në rrjetet sociale,  Kim uroi në gjuhën shqipe “Gëzuar ditën e Pavarësisë”, poshtë ballkonit ku më 1912 u ngrit flamuri në Vlorë nga Ismail Qemali.

Ajo që vihet re në veshjen e diplomates është edhe simboli i shqiponjës në xhaketën e saj.

Krahas videos, Kim shkruan se 100 vjet më parë asgjë nuk mundi t’i ndalonte SHBA-të të mbronin pavarësinë e Shqipërisë dhe asgjë nuk mund të ndalojë të festojë sot.

“Asgjë nuk mundi ta ndalojë SHBA që të mbronte pavarësinë e Shqipërisë njëqind vjet më parë. Asgjë nuk mund të na ndalojë të festojmë sot 109-vjetorin e #Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë. Gëzuar!”, shkruan ambasadorja amerikane.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Yuri Kim (@amb_yurikim)

 

Pas