Bota

Video/Homazhet e nipërve dhe mbesave për mbretëreshën,Harri shfaqet me uniformë ushtarakeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:14 - 17/09/22 |
Opi Nion

Tetë nipërit dhe mbesat e Mbretëreshës Elizabetë kanë bërë sot homazhe pranë arkivolit të saj.

Të shtrenjtët Uilliam dhe Harri, të cilët u rritën me gjyshen Elizabetë dhe pa nënën e tyre Dianën. Më pas vijnë Beatrice dhe Eugenia, vajzat shumë të dashura të Andreas, Zara Tindall dhe Peter Philips, fëmijët e Princeshës Anna, dhe të kontit të Ëessex, Lady Louise dhe viskonti Severn, më i vogli. Të gjithë kushërinjtë së bashku, me Uilliam dhe Harrin me uniformë, duke medituar arkivolin, siç bënë më herët fëmijët e Mbretëreshës.

Është hera e parë që Harry vesh uniformën që nga fillimi i periudhës së zisë në të cilën deri më tani kishte qëndruar me ‘rroba të thjeshta’. Me sa duket ai u lejua me vendim të mbretit Charles III. I cili, megjithatë duket se nga e përjashtuar djalin e dytë dhe bashkëshorten e tij Meghan Markle nga pritja që do të bëhet në prag të funeralit shtetëror, për të mirëpritur krerët e shumtë të shteteve dhe liderët botërorë që mbërritën në Londër  për t’i bërë homazhe sovranes. Sipas Daily Telegraph nuk është ende i konfirmuar ky vendim, pasi Duka dhe Dukesha e  Sussex-it pritej që të merrnin pjesë në eventin special që do të mbahej në Buckingham Palace.

Më pas, megjithatë, sipas thashethemeve, ata mund të jenë përjashtuar nga lista e Pallatit, pasi prezenca është parashikuar vetëm për anëtarët e familjes mbretërore ‘në detyrë’. Më herët gjatë ditës, Mbreti Charles III dhe Princi Ëilliam u shfaqën si një surprizë në turmën që priste për të bërë homazhe ndaj sovranes./Opinion.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sky News (@skynews)

Pas