Kronikë

Video/Drogë, armë dhe para, policia shoqëron 112 persona pas kontrolleve blic


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:16 - 14/01/22 |
Opi Nion

112 persona janë shoqëruar nga Policia e Shtetir pas një sërë kontrolleve blic në të gjithë vendin, të kryera nga shërbime operacionale civile dhe me uniformë.

“Gjatë kontrolleve u kapën dhe arrestuan 3 persona në kërkim për vepra të ndryshme penale. U kap 1 shtetas që qarkullonte me  armë zjarri pistoletë, si dhe u vunë në pranga 2 shtetas që posedonin kokainë dhe kanabis. Gjithashtu u sekuestruan një shumë e madhe në euro që një shtetas i transportonte nga Tirana për në Shkodër. U kontrolluan 1872 automjete dhe 134 ambiente të ndryshme, pasi Policia dispononte informacione  operative me risk”, thuhet në një njoftim të shpërndarë për mediat. Mësohet se nga 112 të shoqëruarit 32 prej tyre janë me precedent penal/kriminal.

“Gjatë kontrolleve në Fier, nga shërbimet e DVP Fier, në bashkëpunim me FNSH Fier, u kap dhe u arrestua shtetasi E. H., 28 vjeç, banues në Tiranë, pasi gjatë kontrollit të automjetit, në çantën e tij të krahut, Policia gjeti dhe sekuestroi një armë zjarri tip pistoletë dhe municion luftarak. Në Shkodër, gjatë kontrollit të automjetit me drejtues shtetasin B. S., 22 vjeç, Policia gjeti dhe sekuestroi shumën 31200 euro. Këtë shumë eurosh, drejtuesi i mjetit deklaroi se e kishte sjellë nga Tirana, për llogari të një shtetasi në Shkodër. Vijon puna për kapjen dhe shoqërimin e tij. Në Vlorë, nga shërbimet e DVP Vlorë, në bashkëpunim me FNSH u kontrolluan banesa të personave në kërkim, njëri nga të cilët u kap në Vlorë, konkretisht shtetasi P. N., me masë sigurie “Arrest në burg” për veprën penale Kultivimi i bimëve narkotike”, thuhet në njoftim.

Njëkohësisht, në të gjithë vendin u bllokuan edhe 33 automjete pa dokumentacion dhe disa të shpallura alert.

Policia bën me dije se kontrollet e befasishme me intervale të shkurtra kohore dhe në lëvizje do vijojnë në të gjithë vendin, edhe në ditët në vijim./Opinion.al

Pas