Aktualitet

Video/ Dëgjoni këngën më të vjetër në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:16 - 13/07/16 |
b.f

Këngët kanë një mënyrë të mirë për të transportuar njerëzit në kohë të ndryshme, të dëgjoni një këngë të cilën e keni dëgjuar në fëmijëri mund të ju kthej kujtime të vjetra, si të ishin dje.

Por tani ne mund të transportohemi shumë më shumë në kohë duke dëgjuar muzikën më të vjetër në botë, e cila është gjetur e shkruar në një mur të vjetër tremijë e pesëqind(3500) të vjetër në Lindjen e Mesme.

Kjo muzikë është një himn kulti, gjithashtu i njohur edhe si himni i Hurrian në Nakkal, i gjetur i gdhendur në një qytet të lashtë antik sirian i quajtur Ugarit në vitet e 50-ta, transmeton koha.net.

Nikkal ishte perëndesha e Akkadian.
Versioni që mund ta dëgjoni në video është luajtur nga muzikanti e kompozitori Micheal Levy, i cili është fokusuar në hulumtime dhe rikrijime të teknikave të luajtjes së harpave në kohë të lashta.

“Muzika e himnit Hurrian H6, është shembulli më i vjetër i njohur i një muzike të shkruar që daton rreth 3400 vite më parë, e që mund të interpretohet prapë sot, rreth 3400 vite më vonë” ka thënë Micheal Levy.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas