Bota

Video/Dalin pamjet e para të talebanëve brenda Pallatit Presidencial


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:53 - 15/08/21 |
Opi Nion

Kanë nisur të qarkullojnë në rrjetet sociale videot e para të talebanëve brenda Pallatit Presidencial në Kabul, pas largimit të presidentit Ghani në Taxhikistan.

Tashmë vendi është krejtësisht në duart e talebaënave që kanë informuar se do të njoftojnë së shpejti krijimin e Emirateve Islamike të Afganistanit.

Ndërkohë përfaqësitë diplomatike europiane dhe amerikane janë larguar nga vendi, ndërkohë që Moska dhe Turqia kanë njoftuar se do të vijojnë t’i mbajnë Ambasadat.
Më herët gjatë një intervistenë në BBC një zëdhënës i talebanëve tha se ata nuk do të përdorin dhunë, ndërkohë që një pjesë e madhe e afganëve po largohen nga vendi./Opinion.al

Pas