Bota

Video/ Arrestimi i djalit të “El Chapo-s”, 29 të vdekur, 10 prej tyre janë ushtarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:01 - 06/01/23 |
Opi Nion

Të paktën 29 persona u vranë gjatë operacionit të përgjakshëm për arrestimin e djalit të mbretit meksikan të drogës “El Chapo”, thonë autoritetet meksikane.

Ovidio Guzmán-López, 32 vjeç, i dyshuar se ishte një udhëheqës i ish-kartelit të babait të tij, u kap në Culiacán dhe u dërgua në Mexico City të enjten.

Por gjatë dhe pas arrestimit u vranë 10 ushtarë dhe 19 të dyshuar.

Anëtarët e irrituar të bandës ngritën blloqe rrugësh, u vunë flakën dhjetëra automjeteve dhe sulmuan aeroplanët në një aeroport lokal.

35 personel të tjerë ushtarakë u plagosën dhe 21 persona të armatosur u arrestuan, tha të premten Ministri i Mbrojtjes Luis Cresencio Sandoval.

Guzmán-López – u nxorr me helikopter dhe u dërgua në kryeqytet përpara se të dërgohej në një burg federal të sigurisë maksimale.

Ai akuzohet se ka udhëhequr një fraksion të kartelit famëkeq Sinaloa të babait të tij – një nga organizatat më të mëdha të trafikut të drogës në botë.

Babai i tij,  Joaquín “El Chapo” Guzmán, po vuan një dënim të përjetshëm në SHBA pasi u shpall fajtor në vitin 2019 për trafik droge dhe pastrim parash. Gjyqi i tij zbuloi disa nga detajet brutale se si funksionojnë kartelet e drogës në Meksikë.

Operacioni i mbikqyrjes gjashtëmujore për kapjen e Guzmán-López pati mbështetjen e zyrtarëve të Shteteve të Bashkuara, tha Sandoval.

SHBA kishte vendosur një shpërblim deri në 5 milion dollarë (4.2 milion £) për informacionin që çon në arrestimin ose dënimin e tij, si dhe atë të tre vëllezërve të tij, të cilët gjithashtu mendohet se kanë mbajtur pozicionet e tyre komanduese në grup.

Megjithatë, presidenti meksikan Andrés López Obrador tha se nuk kishte plane të menjëhershme për të ekstraduar Guzmán-López në SHBA.

Operacioni, i cili filloi në agim në Culiacán, në shtetin Sinaloa, në veri-perëndim të Meksikës, shkaktoi një valë dhune nga anëtarët e armatosur të kartelit.

Pas