Bota

Video/8 goditje nga afër,momenti kur policia vret qytetarin brenda makinës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:44 - 06/07/20 |
Opi Nion

Të paktën 8 goditje me armë nga afër. Në këtë mënyrë policia e Phoenix në Arizona, ka vrarë një qytetar brenda makinës së tij. Është një video e xhiruar nga një kalimtar që tregon skenën, ndësa dinamika e fakteve nuk është ende e qartë. Për momentin përballen dy variante të ndryshme. Sipas Policisë, të shtunën e 4 Korrikut në orën 13:00 qendra mori një kërkesë për ndihmë nga një qytetar të Maryvale. “Ejani, këtu është një tip që kërkon të më vrasë”. Patrulla mbërrin në vend dhe identifikon të dyshuarin në një makinë të parkuar përpara pallatit. Agjentët i afrohen dhe i kërkojnë dokumentat. Si përgjigje personi brenda mjetit ngre xhamin dhe vendos dorën tek pistoleta. Policët janë vetëm pak centimetra larg. Qëllojnë me shpejtësi. Dëgjohen ulërima, të shara dhe fjalë nga kalimtarë në rrugë. Më pas vjen ambulanca por nuk ka më asgjë për të bërë.

Deri në këtë pikë policia nuk jep ende as gjeneralitetet e të vrarit. Ndërkohë në rrjet qarkullon një variant tjetër.

Mbi të gjitha është dëshmitari që ka xhiruar klipin. Emri i tij është Steven Marry dhe thotë që është mik i viktimës që quhej James Garcia. “Bënë gjithçka për ta vrarë. Garcia nuk kishte ardhur për asnjë qëllim, thjesht e kishte zënë gjumi në makinën e tij”, tha ai.

Rasti ka shkaktuar shumë polemika dhe protesta. Këshilltari i komunës Carlos Garcia, (nuk ka asnjë lidhje me viktimën , ndonëse me të njëjtin mbiemër) i ka vënë në dyshim deklaratat e policisë dhe kërkon publikimin e imazheve të regjistruara nga kamerat e trupit të policëve./Opinion.al

 

Pas