Aktualitet

Vettingu/ Kryemadhi: Abstenova, PD ndryshoi për një orë, nga kundër në proBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 10/02/22 |
Opi Nion

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, në një prononcim për mediat, pasi votoi në Parlament për zgjatjen e afatit të institucioneve të vetingut, u shpreh se Partia Demokratike nuk ka marrë pjesë në asnjë mbledhje dhe ndryshoi qëndrim brenda një ore.

“PD-ja nuk ka marrë pjesë në asnjë mbledhje, nuk ka bërë oponencë dhe të bën të dyshosh se si kjo parti ndryshoi për një orë, nga kundër në pro. Do t’i bëja thirrje të gjithëve që të shkëputemi një herë e përgjithmonë nga shitja e votës së qytetarëve për interesa personale. Nëse ka probleme me drejtësinë, me prokurorin belg, apo me drejtësinë amerikane, nuk mendoj që vota e deputetëve në Parlament duhet të ndryshojë brenda një ore”, tha Kryemadhi.

Më tej Kryemadhi ka thënë se LSI ka marrë pjesë në të gjitha mbledhjet e Komisionit të Ligjeve dhe ka bërë oponencën e saj për të gjithë procesin e shtyrjes së afateve të vetingut.

“LSI ka marrë pjesë në të gjitha mbledhjet e Komisionit të Ligjeve dhe ka bërë oponencën e saj për të gjithë procesin e shtyrjes së afateve të vetingut dhe ju kujtoj që në janar-shkurt 2018, LSI ka paraqitur në Kuvend një paketë ndryshimesh kushtetuese, ku pjesë kryesore ishte edhe kjo që po votohet sot në Parlament. Lë shumë për të dëshiruar mënyra se si po kalojmë sot në këtë proces”, shtoi kryetarja e LSI-së.

Kryemadhi theksoi se vendimi i saj ka qenë për abstenim, pasi “duam një analizë të thellë se çfarë ka ndodhur me Reformën në Drejtësi”.

Pas