Aktualitet

Vettingu/ KPA rikthen në detyrë prokurorin e Tiranës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:14 - 03/11/21 |
Opi Nion

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka rikthyer në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Tiranës, Ndini Tavani.

Trupi gjykues i KPA përbëhej nga Ina Rama kryesuese, Albana Shtylla relatore, dhe Ardian Hajdari, Natasha Mulaj, Sokol Çomo, anëtarë.

Prokurori u pezullua nga detyra nga  Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Tavani në procesin e rivlerësimit, Tavani bindi vetëm një anëtar të trupës gjykuese të KPK-së, ndërsa dy të tjerët vendosën shkarkimin e tij nga detyra.

Për kriterin e pasurisë, u tha se prokurori nuk arriti që të justifikojë bindshëm të ardhurat e tij prej 2.5 milionë lekësh të krijuar në kohën kur punonte si avokat./Opinion.al

Pas