-Jetë dhe Stil

Vera e “Kantinës Arbëri”, merr vlerësime ndërkombëtareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:01 - 26/11/15 |
b.f

Ka ardhur momenti që edhe verërat Shqiptare të marrin vlerësimin e duhur. Një nga tre revistat më presigjoze ne botë “Wine & Spirit Magazine” me qender ne New York, në një degustim për verërat e Europes Juglindore i ka dhënë “Kantinës Arbëri” 90 nga 100 pikë të mundshme. Një vlerësim mjaft pozitiv duke marre në konsideratë faktin se pjesë e degustimit janë shumë kantina të tjera të njohura në Europën Juglindore.
Kantina Arbëri, është më e madhja në vend me nje prodhim kryesisht te varietetit Kallmet e që ka në pronësi gati 20 hektarë vreshta. Ajo drejtohet nga sipermarrësi I njohur Fran Kaçorri.
Vera e kantinës Arbëri është një nga prodhimet më dinjitoze 100% shqiptare në tregun tonë e cila shkon deri ne SHBA. Është verë e famshme e cila I është shërbyer në tryeze, e perzgjedhur si e duhura , edhe për Papa Françeskun gjatë vizitës së tij në Shqipëri. Një detaj domethënës i cili i shtohet listës së personaliteteve që kanë dhënë vlerësimet e tyre për këtë verë. Të gjitha keto, jane impulse per sipermarresin Kaçorri qe ai te zgjerojë akoma më shumë aktivitetin e tij.

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

    Pas