-U tha në Opinion

Vendimi i “Kushtetueses” për Metën, Haxhiu: Është për të ardhur keqBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:17 - 17/02/22 |
Opi Nion

Gazetari Baton Haxhiu ka folur lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për të mos shkarkuar Presidentin Ilir Meta.

Haxhiu tha në emisionin “Opinion” se vendimet e “Kushtetueses” janë për të ardhur keq, ndërsa për anëtarët e komisioni tha se janë të “korruptuar” profesionalisht dhe jo të guximshëm, duke theksuar se korrupsioni nuk është vetëm kur marrin para.

“Vendimet e Gjykatës Kushtetuese janë për të ardhur keq. Ka më shumë gjykime politike. Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese nuk duhet të harrojnë që korrupsion nuk është vetë të marrësh lekë, por dhe të marrësh vendime të gabuara. Vendimet e Gjykatës nuk komentohen se është akti i fundi në një hierarki. Është korrupsion profesional, lidhet me padijen me mungesën e guximit për te vendosur si duhet. Në rastin Meta e kemi pas palë politike, ka kontestuar emërimin e ministrave, ka dashur të dekretoj zgjedhje. Po flasim për kodin penal, Presidenti mund të shkoj dhe me brekë në Presidencë dhe aty e gjykon publiku. Ai ka mbajtur fjalime dhe është bërë pal, po flasim për shkelje të kushtetutës në vazhdimësi”,-tha Haxhiu./Opinion.al

Pas