Bota

Vendimi i EMA për AstraZeneca, disa shtete rinisin vaksinimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:22 - 18/03/21 |
Opi Nion

Pas vendimit të Agjencisë Evropiane të Barnave, e cila tha sot se nuk ka asnjë provë që vaksina AstraZeneca shkakton mpiksje të gjakut, Italia, Letonia dhe Lituania do të rinisin të premten përdorimin e kësaj vaksine kundër koronavirusit.

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi,ka sqaruar se tashmë vaksina ka marrë konfirmimin e autoritetve shëndetësore, gjë e cila siguron efikasitetin e saj.

Në herët është spekuluar se vaksina AstraZeneca shkakton mpiksje të gjakut. Për këtë arsye, vende si Holanda, Gjermania, Spanja, Franca, Italia, Bullgaria etj, pezulluan përkohësisht përdorimin e tyre. Megjithatë, edhe pse shtetet ndërmorën këtë vendim, OBSH dhe EMA, kanë ripërsëritur disa herë që nuk ka asnjë provë që vaksina e AstraZenecas shkakton mpiksje të gjakut./ Opinion.al

Pas