Bota

Vëllai i Kim Jong Un ka qenë informator i CIA


               Publikuar në : 08:15 - 11/06/19 |
Al Do

Kim Jong Nam, vëllai i udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, i cili u vra në Malajzi në 2017, kishte qenë një informator për Agjencinë Qendrore të Zbulimit të SHBA, raportoi Wall Street Journal të hënën.

Gazeta citoi një “burim të pa njohur” për këtë çështje dhe tha se shumë detaje të marrëdhënieve të Kim Jong Nam me CIA mbetën të paqarta. CIA nuk pranoi të komentojë mbi këto pretendime.

Gazeta citoi personin të thoshte “Ka pasur një lidhje” midis CIA-s dhe Kim Jong Nam.

“Disa ish-zyrtarë amerikanë thanë se vëllai i Kim Jong, i cili kishte jetuar jashtë Koresë së Veriut për shumë vite dhe nuk kishte lidhje të njohura në Phenian, nuk ka gjasa të jetë në gjendje të japë detaje për punën e brendshme të vendit sekret”.

Ish zyrtarët gjithashtu thanë se Kim Jong Nam kishte qenë pothuajse me siguri në kontakt me shërbimet e sigurisë të vendeve të tjera, veçanërisht të Kinës, thotë Journal.

Roli i Kim Jong Nam si një informator i CIA është përmendur në një libër të ri rreth Kim Jong Un, “Pasardhësi i Madh”, nga gazetarja ë Washington Post, Anna Fifield, që do të publikohet të martën. Fifield thotë se Kim Jong Nam zakonisht takohej me punëtorët e tij në Singapor dhe Malajzi, duke cituar një burim me njohuri të inteligjencës.

Libri thotë se pamjet e kamerave të sigurisë nga udhëtimi i fundit i Kim Jong Nam në Malajzi e treguan atë në një ashensor hoteli me një burrë me pamje aziatike, i cili raportohej të ishte një agjent i zbulimit të SHBA. Ai tha se në çantën e tij kishte 120,000 dollarë, të cilat mund të kishin qenë pagesa për aktivitetet e lidhura me inteligjencën, ose të ardhurat nga bizneset e tij të kazinove.

Zyrtarët e Koresë së Jugut dhe SHBA kanë thënë se autoritetet e Koresë së Veriut kishin urdhëruar vrasjen e Kim Jong Nam, i cili kishte kritikuar sundimin dinastik të familjes së tij. Phenian ka mohuar akuzat.

Dy gra u akuzuan për helmim të Kim Jong Nam duke hedhur në fytyrën e tij një lëng VX, një armë kimike të ndaluar, në aeroportin e Kuala Lumpur në shkurt 2017. Malajzia liroi në maj ​​Doan Thi Huong, që është vietnamez, dhe Siti Aisyah në mars. /Opinion.al

Pas