-ARKIVA OPINION

VELIAJ PERBALLE KOSOVES, KUSH FITON?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:52 - 16/04/15 |
root

Të ftuar:

Armand Shkullaku
Andrea Stefani
Robert Rakipllari
Preç Zogaj
Artur Zheji
Eduart Zaloshnja

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=NuQuTszQRr0″ width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (8)

Shkruaj nje koment

 1. as qe diskutohet qe normalisht i fiton drKosova per moralin qe ka por qe qeveria Rama-Meta do beje te pamunduren qe ta kaloje vendin ne monizem duke mare tiranen dhe duke hequr presidentin dhe ne fund duke u bashkuar me Rusine.

 2. Nuk do ta merja fare mundimin qe te replikoja per komentin tend naiv o beni, nese fjala do te ishte thjeshte tek nje konceptim te gabuar per politiken qe mund te kesh ti.
  Politika nuk eshte ndeshje futbolli ku ndeshen kryesishte te rijte e mund t’ju besh tifozllek se kush e fut ne rrjete nje cope topi te rumbullaket.
  Eshte pikerisht ky perceptim se prapthi i politikes nga Edi Rama, qe kujton se duke e quajtur kundershtarin e tij politik “plaku i SHQUP-it” e duke vene ca djem e vajza te rij qe nuk ja kane idene e qeverisjes, e solli ne kete gjendje Shqiperine.
  Eshte po e njejta histori si e pati nisur Enver Hoxha qeverisjen e tij diktatoriale qe zgjati gati 5 dekada e dihet se ku e katandisi Shqiperine.
  Me “te rij” te zbritur nga mali e formoi ai qeverine komuniste e tani Rama e ka formuar me bijte e atyre te rijve.
  Nuk e ben shkolla sojziun sojli.
  Jo me nje universitet te dores se trete qe ka ndjekur ne SBA Veliaj, por edhe sikur Hwardin te kishte kryer, bir i nje familje lumpenesh do te ngelet nga formimi i karrakterit
  E shohin me pozitivizem vertete ne boten demokratike ndonje lider te ri rreth te dyzetave, por nuk ka asnje shans nje lider i tille te jete i suksesshem ne qeverisje, nese nuk krijon nje ekip qeverises me njerez te pjekur, eksperience politike e prifesionalizem qe kerkon vite per tu perfeksionuar.
  Fakt eshte ne ne sporte, mund te besh karriere maksimumi deri ne moshen 4o vjecare, kurse ne politike jane vleresuar si politikane te medhej e te respektuar edhe ne moshen 90 vjecare.
  Vleresojne italianet liderin aktual Matteo Renzi si nje djale energjik, por si ai, edhe gjithe politikanet e te gjitha kraheve e respektonin presidentin 90 vjecar Napoletano. Edhe Renzi duke e tepruar me politikanet “e rij”, eshte vene ne pozite te veshtire politike nga mungesa e eksperiences.
  Nese z.Halim ka nje eksperience te gjate e te provuar si te sukseseshme ne menazhimin e nje spitali, e ajo qe eshte me kryesorja ne politiken shqiptare, nuk eshte perfolur asnjehere per veprime korruptive, perse te ha more djale meraku se ai do te dilka ne pension si kryetar bashkie ?
  E vjetra negative ne politiken shqiptare, ishte sistemi socialist.
  Edhe 15 vjec te jesh, nuk mund te quhesh me “i ri” nese te ka ngeleur mendja tek sistemi socialist i diktatures hoxhiste.

 3. ky (doktori plak) sheron njerez kurse ti (llaku) je i mire se shkelqen drrasat e vjetra kurse erion energjia te rrun fondet e sorosit kudo qe jane , hajde mere vesh kete pune..

 4. Ti zigur rri mbi mur, ti thanas fillo qep thase, ne te tjeret do ndjekim nga pas. Hajde politike e komente hajde. Po te gjithe nje lloj jane, ky doktor plak qe do te beje karriere dhe nuk ka cfare te ofroje per tr se eshte gjysh eshte mykyr nga trute. Ai tjetri po no koment. Ti zigur vazhdo rri mbi mur:-)))

 5. ti ben ja kaloke petritit,eshte pyetja per te gjetur elementin e duhur me te cilin duhet te arrije dicka tirana dhe nuk eshte fjala se cfare do arrije ne karrieren e tij kosova, o ben salcicja

 6. O Petrit qenke i mire per analist:-)) Problemi eshte se politika shqiptare eshte kjo qe eshte dhe nuk mund te vesh dot doren ne zjarr per asnje. Kosova ok eshte i famshem, mjek etj etj po per mendimin tim cfare do te arrije me ne jete? Apo do ta mbylli si kryetar bashkie? Po pse i ulin vlerat vetes ne nje fare menyre keta qytetaret me vlera ose me mire specialiste ne nje fushe te caktuar si Kosova. Per mua Zoti Kosava thjesht po humb nga ky rreshtim politik qe ka zgjedhur, jo se eshte i gabuar por sepse ka nje fare moshe dhe sic e thashe dhe me lart cfare do te arrije akoma?

 7. Me perjashtim te Stefanit qe pa qene nevoja te hapte gojen per te percaktuar avantazhet e dizavantazhet e Veliajt e Kosoves, pasi per te eshte bere tashme anektodike maniera “fajet i ka Saliu”, pashe se te gjithe debatuesit e tjere te panelit, ishin te nje mendimi per vlerat e Kosoves duke i permendur atij moralin e paster, aftesite menazhuese, qetesine e qytetarine e ne pergjithesi mendimin e mire qe kane per te qytetaret e te dy kraheve te politikes shqiptare.
  Ne vleresimet pozitive per Veliajn, me se shumti i permendej atij si vlere, ambicja karrieriste ne politike, lidhja e ngushte e tij me Ramen dhe “energjite” e tij.
  Pikerisht tek cilesimi i “energjive” si vlere pozitive, me duket se abuzohet pa i hyre analizes se kesaj “vlere”
  Jo cdo energji ka kahje pozitive, si ne natyre, ashtu edhe ne shoqeri.
  Si pasoje e nje energjie te madhe, lindin stuhite, tornadot e ciklonet qe i shkaktojne botes deme te jashtezakoneshme.
  Per energji te medha jane shquar pothuajse te gjithe diktatoret me te fuqishem te botes, por ishin energji me kahje negative.
  Per Veliajn pohohet se eshte nje politikan i ri energjik dhe nje sozi i Rames per nga manierat e menyrat e te sjellurit.
  Por pa shkuar tek Veliaj, duhet te percaktohen se cfare kahje kane energjite e Rames. A jane energjite e tij karrieriste populiste ne nje kahje pozitive.?
  Cila eshte kauza e tij politike e me votat e cilit elektorat erdhi ne pushtet ?
  A thua socializmi paskej qene pozitivja ne historine e shkurter te shtetit shqiptar ?
  A mund te krenohet Rama per “nje ,milion shuplakat” qe e sollen ne pushtet, kur nder keto shuplaka perfshihen edhe votuesit e 4 partive enveriste, votuesit e LSI, parti te cilen e quante partia e hajduteve e banditeve, sic quante edhe Idrizin e po ashtu edhe votat e ardhura nga deputetet biznesmene qe ai i perjashtoi nga PS si te inkriminuar ?

Pas