Bota

Vdekja e Maradonës, 7 persona akuzohen për vrasje me dashje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:00 - 20/05/21 |
el ida

Shtatë persona janë akuzuar zyrtarisht për vrasje të qëllimtë, pas hetimit për vdekjen e futbollistit Diego Armando Maradona. Kështu raportoi gazeta ‘La Nacion’ e cila citon burime pranë gjyqësorit.

Të shtatë personat duke nisur nga data 31 maj do të thirren për të dëshmuar; ata janë infermierët Ricardo Omar Almirón dhe Dahiana Gisela Madrid, koordinatori Mariano Perroni, mjeku që vendosi shtrimin në spital, Nancy Forlini, psikologu Carlos µngel Díaz, psikiatrja Agustina Cosachov dhe neurokirurgu Leopoldo Luque, mjeku i përgjithshëm i Maradonës. Për ta parashikohen dënime që variojnë nga 8 në 25 vjet burg.

Nga raporti që ‘La Nacion’ ka lexuar, dhe gjithashtu është shpërndarë në media të tjera lokale, del se, sipas prokurorëve, kujdesi i ofruar nga ekipi shëndetësor që ndihmoi Maradonën në ditët e fundit të jetës së tij ishte “i papërshtatshëm, i mangët dhe i pamatur ” që e la “shëndetin e pacientit në dorë të rastësisë “.

Përveç kësaj, Luque akuzohet gjithashtu për “përdorim të një dokumenti privat të flasifikuar”. Kjo pasi, sipas akuzës, mjeku falsifikoi firmën e Maradonës për të kërkuar një kopje të ‘historisë mjekësore’ të pacientit nga institucioni ku ai ishte operuar për një hematoma të trurit. Prokuroria gjithashtu kërkoi që të dyshuarve t’u ndalohet largimi nga vendi, dhe për këtë arsye t’u merren pasaportat./Opinion.al

Pas