Rajoni

Varianti Delta një sfidë e re, konfirmohen 2 raste në Serbi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:50 - 01/07/21 |
Opi Nion

Teksa menduam se shpëtuam nga COVID-19 , varianti Delta duket se do të jetë sfida e radhës e Ballkanit por edhe e gjithë botës. Tashmë ky lloj i ri i COVID-19 ka mbërritur në Serbi.

Bëhet me dije se 2 raste janë konfirmuar sot me këtë variant, teksa dyshohet se kishin ardhur nga Rusia. Dy të rinjtë nuk ishin vaksinuar ndaj COVID-19 dhe duket se janë prekur nga ky variant.

Paralajmërohet se infektueshmëria e lartë e variantit Delta mund të sjellë një valë të re ndaj COVID-19 prandaj edhe disa shtete po marrin masat paraprake për të pritur vjeshtën.

Teksa sipas informacioneve nga  Ministria e Shëndetësisë, ky variant nuk ka ardhur ende në Shqipëri./Opinion.al

Pas