Bota

Vaksinoi miqtë VIP, dorëhiqet Ministri i Shëndetësisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:01 - 20/02/21 |
Opi Nion

Ministri i Shëndetësisë i Argjentinës, XIVe Gonzalez Garcia, dha dorëheqjen të premten me kërkesë të kreut të shtetit Alberto Fernandez, pas konstatimeve se ai u propozoi miqve të tij që të vaksinoheshin jashtë planifikimit.

“Unë po jap dorëheqjen nga pozicioni im në Ministrinë e Shëndetësisë pas kërkesës suaj të qartë,” tha Gonzalez Garcia në një letër të dorëheqjes drejtuar kreut të shtetit.

Ai do të zëvendësohet nga Dr. Carla Witsotti, 48 vjeçe, e njohur tani në Argjentinë, pasi ishte personi që ndërmori nismën e furnizimit të vendit me vaksinën ruse Sputnik V, sikurse bën me dije agjencia e lajmeve publike Argjentinase, TELAM.

Ishte gazetari i famshëm 71-vjeçar Horacio Verbicki (një nga të parët që hetoi mekanizmin e rritjeve të vdekjeve gjatë diktaturës ushtarake në librin e tij El Vuelo, botuar në 1995) i cili zbuloi skandalin, duke konfirmuar në një stacion radiofonik se ai shkoi të vaksinohej jashtë zinxhirit të planfikimeve, falë nxitjes së ministrit, mikut të tij të vjetër.

“I telefonova Gonzalez Garcia dhe ai më tha të shkoja në Spitalin Posada,” rrëfeu Verbicki.

Ai e bëri këtë veprim ditën kur në Buenos Aires, faqja në internet e bashkisë e krijuar për të mundësuar që personat mbi 80 vjeç të lënë takime për vaksinat, u mbingarkua për shkak të kërkesës së madhe.

Media raportoi për disa raste të tjera të politikanëve dhe personaliteteve të cilët gjithashtu shkuan dhe u vaksinuan jashtë zinxhirit të planifikimit.

Rasti ndezi reagime në faqet e rrjeteve sociale, të etiketuara #vacunasvip (“vaksinat VIP”).

Gonzalez Garcia siguroi në letrën e tij të dorëheqjes se “njerëzit që u vaksinuan i përkisnin grupit të popullatës që është imunizuar aktualisht”, domethënë ata ishin njerëz mbi 70 vjeç, vaksinimi i të cilëve filloi të Mërkurën.

Kreu i stacionit të radios El Destape, në të cilin Horacio Verbicki zbuloi se ai shkoi dhe u vaksinua jashtë planifikimit,  Roberto Navarro, njoftoi se po i jep fund bashkëpunimit me gazetarin e famshëm. “Është” e pamoralshme që 50,000 njerëz të vaksinohen si VIP, “tha ai./Opinion.al

Pas