Aktualitet

Vaksina kundër COVID-19 niset drejt vendeve të BE-së, KE publikon videon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:12 - 24/12/20 |
Opi Nion

Bashkimi Europian po përgatitet për të nisur vaksinimin kundër COVID-19. Në një video të shpërndarë nga Komisioni Europian në “Twitter”, shihet paketimi i vaksinës dhe nisja e saj drejt vendeve anëtare të BE.

Në njoftim theksohet se dozat e vaksinës do të jenë gati për përdorim në vendet anëtare në datat 27,28 dhe 29 dhjetor.

 “Pasi paketuan me kujdes dozat e vaksinave të sapo miratuara të koronavirusit, ato u nisën për në 27 vendet e Bashkimit Evropian, Këto vaksina së shpejti do të arrijnë në destinacionet e tyre për t’u përdorur gjatë, më 27,  28 dhe 29 dhjetor”-thotë KE.

Kujtojmë që Rregullatori i Bashkimit Evropian dhe Komisioni Evropian i dha dritën e gjelbër vaksinës së Pfizer dhe BionTech, duke lejuar nisjen e vaksinimeve të para më 27 dhjetor.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula van der Leyen, ka deklaruar më herët se BE do të ndihmojë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor, ku bën pjesë dhe Shqipëria. Ndërkohë, Serbia do të nis sot vaksinim kundër COVID-19./ Opinion.al

 

Pas