Bota

Vajza ukrainase dhe i riu rus martohen në kufirin Meksiko-SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:13 - 15/04/22 |
Opi Nion

Dy azilkërkues në SHBA, një ukrainase dhe një rus, janë martuar në një ceremoni të vogël të zhvilluar në qytetin kufitar meksikan të Tijuana.

Ukrainasja Daria Sakhniuk dhe rusi Semen Bobrovski u martuan të mërkurën në zyrat e gjendjes civile meksikane.

Të dy kishin jetuar në Ukrainë para luftës, thanë ata për rrjetin televiziv Telemundo, dhe kishin planifikuar të martoheshin në Kiev.

“Jam shumë i lumtur që takova disa njerëz shumë të mirë që mund të na ndihmonin të bashkohemi në këtë martesë këtu në Meksikë, në Tijuana”, tha Sakhniuk për rrjetin.

Pas ceremonisë, çifti festoi ditëlindjen e 27-të të Sakhniuk me një festë tradicionale meksikane dhe një bandë mariachi.

Sipas një njoftimi të ri nga këshilli i qytetit të Tijuana, ata kishin mbërritur në Meksikë dy javë më parë. Bobrovski nuk mund të kërkonte azil në SHBA, për shkak të masave të imigracionit që janë në dispozicion vetëm për qytetarët ukrainas që ikin nga lufta.

Tani që Bobrovski është martuar me një ukrainase, çifti shpreson të lejohet të hyjë në SHBA dhe të vendoset sërish në Nju Jork.

Pas