Bota

Vajza e ‘Rasputinit të ri’ u vra nga agjentët rusë? Ja çfarë thonë mediat britanikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:02 - 22/08/22 |
Opi Nion

Në Moskë ekziston frika se sulmi ndaj vajzës së ideologut të Putinit, Aleksandër Dugin, Darya Dugina, të shtunën mbrëma u krye nga vetë agjentët e shërbimit sekret rus FSB.

Mediat britanike raportojnë se ngjarja ndodhi për shkak se ata duan të largojnë liderin rus nga pushteti.

Frustrimi dhe zemërimi po shtohen për luftën e Rusisë në Ukrainë, me një nga ish-komandantët e Putinit që madje e quajti presidentin një “klloun”, i cili është lënë pas dore nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Rusia ka pohuar se Dugin kishte marrë kërcënime me vdekje nga ‘nacionalistët ukrainas’ përpara se Darya Dugin të vritej në një sulm që besohet se kishte për qëllim babain e saj ultranacionalist.

Por disa ekspertë kanë sugjeruar se ishte agjencia e spiunazhit FSB e Putinit që qëndronte pas sulmit. Historiani Yuri Felshtinsky, autor i librit Blowing up Ukraine, tha: “Shpërthimi i makinës së fashistit të famshëm rus dhe ideologut të regjimit të Putinit, Aleksandër Dugin, u organizua, me sa duket, nga shërbimet ruse të sigurisë”.

Ai shtoi: “Në raportet e fundit ruse, bomba ishte vendosur në makinën e Dugin brenda kompleksit të tij të ruajtur. Ukraina fokusohet në objektiva ushtarake, ndryshe nga Rusia, dhe nuk ka asnjë përfitim të dukshëm në sulmin e një prej kukullave mediatike të Putinit apo të shpërndajë nëpër federatën ruse agjentët e saj për veprimtari që nuk kanë lidhje me çlirimin e ukrainës”.

“Megjithatë, Kremlini do ta shfrytëzojë atë për ta bërë të duket sikur Ukraina po përkulet pas taktikave të veta të bombardimit të civilëve të padëmshëm në Ukrainë.” Ish-deputeti rus Ilya Ponomarev, pohoi gjithashtu se shpërthimi ishte vepër e një grupi të panjohur rus, Partisë Republikane Kombëtare.

Ekzistenca e grupit nuk mund të verifikohet nga burime alternative./Opinion.al

 

Pas