InstaBIZ

Vajza e Khaled Hossein del si transgjinore, ja reagimi i shkrimtaritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 13/07/22 |
Opi Nion

Shkrimtari afgano-amerikan, Khaled Hosseini shkroi në llogarinë e tij në rrjetin social “Facebook” lidhur me vajza e tij, Haris, e cila është shfaqur si transgjinore.

Në një postim emocionues, ku kishte publikuar 2 foto bardh e zi, shkrimtari shkruan se është krenar për vajzën e tij.

Shkrimtari 57-vjeçar bëri të ditur se vajza e tij 21-veçare doli në botë si transgjinore dhe tregoi vështërsitë e saj që nga viti i kaluar në përballjen me këtë tranzicion.

“Dje vajza ime Haris doli si transgjinore. Unë e di për udhëtimin e Harisit që nga viti i kaluar dhe e kam parë atë të lundronte në disa momente personale shumë të vështira. Tranzicioni është një ndërmarrje kaq e ndërlikuar – emocionalisht, fizikisht, socialisht, psikologjikisht – por Haris e ka përballuar çdo sfidë me hir, durim dhe mençuri.

Si baba, nuk kam qenë kurrë më krenar për të. Jam i kënaqur që tani nuk kam një por dy vajza të bukura. Mbi të gjitha, unë jam i frymëzuar nga frika e Harisit, guximi i saj për të ndarë me botën veten e saj të vërtetë. Ajo më ka mësuar mua dhe familjes tonë shumë për trimërinë, për të vërtetën. Për atë që do të thotë të jetosh në mënyrë autentike. E di që ky proces ishte i dhimbshëm për të, i mbushur me pikëllim dhe ankth. Ajo është e matur ndaj mizorisë që i nënshtrohen çdo ditë transit njerëzit. Por ajo është e fortë dhe e patrembur.

Unë e dua vajzën time. Unë do të jem pranë saj në çdo hap, ashtu si edhe familja jonë. Ne qëndrojmë pas saj. Është një privilegj ta shikosh atë të hyjë në botë si gruaja e bukur, e mençur dhe e shkëlqyer që është. Zoti e bekoftë”,-shkruan ai në reagimin e tij shkrimtari i njohur./Opinion.al

Pas