Bota

“Ushtria ukrainase ka pësuar më shumë humbje se ajo ruse”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:44 - 02/03/22 |
Opi Nion

Sipas dy zyrtarëve amerikanë, Rusia ka humbur afërsisht 3% deri në 5% të tankeve, avionëve, artilerisë dhe aseteve të tjera ushtarake ndërsa po sulmon Ukrainën, krahasuar me humbjet e Ukrainës të cilat janë rreth 10% të kapaciteteve të saj.

Zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë paralajmërojnë se këto raporte janë të vështira për t’u llogaritur dhe ka të ngjarë të ndryshojnë – jo vetëm sepse të dyja palët vazhdojnë të pësojnë humbje ndërsa lufta njëjavore po vazhdon, por edhe sepse forcat ruse dhe ukrainase po rifurnizohen.

Pavarësisht një rezistence më të ashpër se sa pritej nga Ukraina që i ka mbajtur qytetet e mëdha larg nga duart e Rusisë, ajo ka ende gjasa të mposhtet pasi Rusia nis një fazë të intensifikuar dhe më pak diskriminuese, shkruan CNN.

Edhe përkundër ndihmës perëndimore, zyrtarët amerikanë thonë se Ukraina është ende shumë e pushtuar nga Rusia. Moska fillimisht është mbështetur shumë në raketat e saj më moderne me precizion, sipas një burimi të njohur me inteligjencën, duke degraduar rëndë infrastrukturën ushtarake të Ukrainës. Ndërkohë, Ukraina ka vazhduar t’i shkaktojë dëme palës ruse me raketa Javelin.

Ukraina “ka nevojë për pjesët klasike të kompletit tani. Ata kanë nevojë për plumba, kanë nevojë për fasha. Ata do të kenë nevojë për karburant. Ata do të kenë nevojë për municion, përveç mbështetjes humanitare për të ndihmuar me ndihmën mjekësore, për të mirëmbajtur spitalet, si për të plagosurit e luftës, ashtu edhe për civilët që po lëndohen,”-tha një zyrtar i lartë i inteligjencës perëndimore.

“Ata do të kenë nevojë për shumë në furnizimin me municion dhe armë, sepse forca ruse është superiore si numerikisht ashtu edhe cilësisht,”-u shpreh ai./Opinion.al

Pas