Bota

Ushtria e Ukrainës: Forcat ruse kanë vetëm 3 ditë ushqime dhe municione


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:10 - 22/03/22 |
Opi Nion

Në raportin e fundit operacional, thuhet se forcat ruse po vuajnë nga mungesa e karburantit dhe po mobilizohen “në mënyrë kaotike”.

Stoqet ruse të municionit dhe ushqimit do të zgjasin “jo më shumë se tre ditë”, sipas ushtrisë ukrainase.

Në këtë raport thuhet se Rusia ka dështuar që të marrë qytetet kryesore ose të rrëzojë qeverinë ukrainase.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se forcat ruse kishin bërë pak përparim me shumicën e forcave të bllokuara kryesisht në vend.

Pas