Bota

Ushtarët britanikë që shkojnë për të luftuar në Ukrainë do të ndiqen penalisht


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:55 - 09/03/22 |
Opi Nion

Ushtarët britanikë që shkojnë për të luftuar në Ukrainë do të ndiqen penalisht.

Sekretarit të Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar Ben Wallace iu kërkua të sqaronte pozicionin e qeverisë për ish-pjesëtarët e forcave të armatosura që shkonin për të luftuar në Ukrainë, pas raporteve që disa e kishin bërë këtë.

Ai tha se “ata shkelin ligjin dhe do të ndiqen penalisht kur të kthehen për mungesë leje ose dezertim”.

Ka pasur raportime se disa ushtarë britanikë në shërbim kanë shkuar në kufirin polak me synimin për t’u bashkuar me ukrainasit për të luftuar kundër Rusisë.

Duke folur në Commons të mërkurën pasdite, z. Wallace tha: “Pozicioni i qeverisë është i qartë, nëse jeni një anëtar në shërbim i forcave të armatosura, do të shkelni ligjin.

“Për të tjerët, këshilla e qeverisë është të mos shkoni në Ukrainë, ne i dekurajojmë fuqimisht që të bashkoheni në luftë”./Opinion.al

Pas