-Shëndeti

Ushqimet: Ja çfarë duhet të konsumoni në vjeshtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:49 - 01/09/15 |
root

Në vjeshtë duhet të konsumoni sa më shumë perimet dhe frutat e stinës. Dietologët këshillojnë që të hani patate, rrush, shegë, brokoli, mollë etj. Këto produkte jo vetëm kanë vlera ushqyese por edhe ndikojnë në rënien nga pesha.

Patatja
Ka vlera të larta ushqyese, sidomos për fëmijët. Këshillohet që çdo fëmije ti jepni çdo dy ditë patate të ziera ose të gatuara me produkte të tjera. Patatja sipas studiuesve këshillohet edhe për moshat e mesme dhe të moshuarit, pasi përmirëson qarkullimin e gjakut.

Molla
Mollën mund ta gjeni në treg në çdo stinë, por “molla e vjeshtës” sipas studiuesve është e duhura për të rënë në peshë. Një studim në Britaninë e Madhe ka zbuluar se në 85 receta që këshillohen për dietën, tek të gjitha gjendet molla. Molla jo vetëm ndikon për rënien nga pesha por ka edhe oksidantë të cilët ngadalësojnë plakjen e lëkurës.

Rrushi
Pavarësisht se është një frut i ëmbël, lëngu i tij përdoret gjerësisht për dietë. Rrushi duhet të konsumohet edhe si një frut i stinës, pasi ndihmon të moshuarit për qarkullimin normal të gjakut si dhe ul rrahjet e shpeshta të zemrës.

Dardha
Ka kalori të larta për çdo 100 gramë që konsumoni, por gjithashtu ndihmon për të rënë nga pesha. Sipas studiuesve lëkura e dardhës ndihmon procesin e tretjes së dhjamit. Në këtë mënyrë mund të hani dardhë sa herë që mendoni se duhet të mbani dietë.

Shega
Ka përmbajtje të lartë të kripërave minerale, magnezit dhe antioksidantëve. Të gjitha këto ndihmojnë për të rënë nga pesha. Gjithashtu, shega përmban edhe vitaminën C, një vitamin e domosdoshme për trupin tonë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas