Aktualitet

Ulet numri i viktimave, 770 raste të reja me Covid-19 në vendin tonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:36 - 09/11/21 |
Opi Nion

Në 24 orët e fundit është raportuar rënie e numrit të viktimave nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë ka informuar se janë kryer 3 393 testime, nga të cilat 770 qytetarë kanë rezultuar të pozitivë.

Në krahasim me ditën e shkuar, ka rënë numri i të vdekurve, ku në 24 orët e fundit, e kanë humbur jetën nga Covid-19, 4 pacientë.

Raportohet se kanë fituar betejën me virusin vdekjeprurës 621 persona.

Ndërsa janë 8,157 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 182 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 4 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Një qytetare 64 vjeç nga Libofsha, një qytetare nga Berati 65 vjeç, një qytetar nga Kuçova 72 vjeç, një qytetare nga Tirana 81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 621 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 178,998 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (09 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore 770

Të shëruar në 24 orë 621

Të shtruar në spitale 182

Humbje jete në 24 orë 4

Testime ditore 3393

Testime totale 1,334,004

Raste pozitive 190,125

Raste të shëruara 178,998

Raste Aktive 8,157

Humbje jete 2,970

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,279

Fier 881

Shkodër 483

Vlorë 452

Durrës 406

Gjirokastër 384

Elbasan 342

Berat 335

Korçë 234

Lezhë 185

Kukës 92

Dibër 84./Opinion.al

Pas