Rajoni

Ul rrezikun e gjendjes së rëndë nga COVID,Greqia nis fushatën e vaksinimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:11 - 27/05/20 |
Al Do

Greqia ka vendosur të shpallë një fushatë vaksinimi për grupet e rrezikuara nga mosha 50 vjeç me vaksinën BCG kundër tuberkulozit nga 1 qershori.

Fushata u vendos pas një studimi të specialistëve grekë për infeksionet virale që nisi nga viti 2017 dhe që u përfundua në muajt e parë të 2020.

Përderisa nuk ekziston një vaksinë e posaçme dhe është vërtetuar se kjo vaksinë ul rrezikun e gjendjes së rëndë nga covid-19 deri në 80%, atëherë përbën një mbrojtje momentale për popullsinë dhe krijimin e imunitetit të popullsisë, theksojnë shkencëtarët grekë.

Vaksinimi do bëhet në 4 spitale të Athinës dhe disa të qyteteve më të mëdha periferike. /Opinion.al

Pas