Bota

Ukrainë/ Severodonetsk po kthehet në një Mariupol të ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:03 - 22/05/22 |
Opi Nion

Ofensiva ruse vijon në Donbass, ku Moska, sipas inteligjencës britanike, po vendos tanke të gjeneratës së re Terminator.

Rusët thonë se shkatërruan 13 vende ushtarake, 4 depo municionesh dhe 3 poste komanduese ukrainase në 24 orë me raketa precize.

Zelensky flet për një situatë jashtëzakonisht të vështirë. Sipas administratës ushtarake të Luganskut, rusët po përpiqen të depërtojnë në Severodonetsk nga katër drejtime, por deri më tani janë shtyrë prapa. Zjarre në shtëpi dhe struktura civile, thotë policia ukrainase, në rajonin e Donetskut, 7 të vdekur. Rrugë dhe ura të minuara nga rusët në Kherson.

Rusët po përqendrojnë forcat e tyre në sulmin në Severodonetsk, i cili “po kthehet në një Mariupol të ri”: Komisionerja ukrainase për të drejtat e njeriut në Verkhovna Rada Lyudmila Denisova raportoi në Telegram, transmeton Ukrinform.

“Sulmet e armikut kryhen vazhdimisht në shumë zona dhe vendbanimet bombardohen me raketa nga artileria dhe sistemet skeet. Armiku ka përqendruar të gjitha forcat e tij në sulmin në Severodonetsk, në periferi të të cilit po zhvillohen vazhdimisht beteja. Qyteti po kthehet në një Mariupol të ri”, tha ajo.

Ndërkaq, negociatorët rusë mohojnë se kanë hapur mundësinë e shkëmbimit të të burgosurve mes luftëtarëve të batalionit Azov dhe oligarkut prorus Medvedchuk. Megjithatë, Zelensky e lidh fatin e heronjve ushtarakë me vetë negociatat e paqes. Por Moska dëshiron të gjykojë të burgosuri, ndërsa lufta hyri në ditën e saj të 88-të./Opinion.al

 

Pas