Bota

Ukrainë/Po shpërndante ushqime dhe ilaçe, rusët vrasin kryebashkiakun e Gostomel


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:22 - 07/03/22 |
Opi Nion

Forcat ruse kanë vrarë kryebashkiakun e Gostomel, një qytet afër kryeqytetit ukrainas Kiev, thanë autoritetet të hënën.

Kreu i Gostomel, Yuri Illich Prylypko, vdiq teksa shpërndante ushqime dhe ilaçe për të sëmurët.

Gostomel, në veriperëndim të Kievit, është vendi ku ndodhet aeroporti ushtarak strategjik Antonov, ku u zhvilluan beteja të ashpra midis forcave ukrainase dhe ruse në ditët e para të luftës.

Pas