Bota

Ukraina: OKB dhe Kryqi i Kuq të hetojnë vdekjen e 50 të burgosurve ukrainasBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:46 - 30/07/22 |
Opi Nion

Ukraina ka kërkuar që Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq të hetojnë vdekjen e më shumë se 50 të burgosurve ukrainas të luftës që mbetën të vrarë gjatë një sulmi ditën e premte.

Sipas BBC, Kryqi i Kuq tha se po kërkon qasje në burg për të ndihmuar në evakuimin dhe trajtimin e të plagosurve.

Ndërkohë, Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për sulmin e kampit.

Deri më tani nuk ka asnjë të dhënë të saktë se çfarë ka ndodhur saktësisht në kampin e burgut në Olenivka, i cili kontrollohet nga Republika Popullore separatiste e Donetskut e mbështetur nga Rusia.

Ndërsa, Ukraina thotë se vendi ishte në shënjestër të Rusisë në një përpjekje për të shkatërruar provat e torturës dhe vrasjeve. Presidenti Volodymyr Zelensky e përshkroi incidentin si një krim lufte të qëllimshme nga ana e Rusisë.

Nga ana e saj, Rusia tha se kampi u godit nga raketa HIMARS ukrainase.

Ata që mbahen në burg thuhet se përfshijnë anëtarë të regjimentit Azov, të cilët janë kapur duke mbrojtur  qytetin jugor të Mariupolit në maj dhe të cilët Rusia ka kërkuar t’i përshkruajë si neonazitë dhe kriminelë lufte.

Daniil Bezsonov, një zëdhënës i Republikës Popullore të Donetskut, tha se greva ishte një “goditje e drejtpërdrejtë në një kazermë që mbante të burgosur”./Opinion.al

Pas