Bota

Ukraina kërkon anëtarësimin në NATO, Medvedev: Po përshpejton Luftën e Tretë BotëroreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:33 - 03/10/22 |
Opi Nion

Në një kohë që Ukraina kërkon anëtarësim të përshpejtuar në NATO, ka ardhur dhe reagimi i radhës nga Rusia.

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev thotë një lëvizje e tillë thjesht do të përshpejtonte Luftën e Tretë Botërore.

“Zelensky dëshiron të anëtarësohet shpejt në NATO. Ide e mirë. Thjesht i lutet Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut të përshpejtojë fillimin e një Lufte të Tretë Botërore. Biden njoftoi mosnjohjen e aneksimit të territoreve të reja në Rusi. Madje është për t’u habitur që na kujtoi. Megjithatë është turp. Mund të gjejmë një vend të mirë për të hapur një konsullatë amerikane në rajonet e reja të Federatës Ruse,” tha Medvedev.

Perëndimi deklaroi se nuk do t’i njohë kur rezultatet e referendumeve në Ukrainë, ndërkohë që kreu i NATO, Stoltenberg u shpreh se për anëtarësimin në aleancë të Kievit do të duhet votimi i të gjitha vendeve.

Pas