Bota

Ukraina: E dinim që në nëntor që Rusia po përgatitej të na pushtonte


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:36 - 28/03/22 |
Opi Nion

Edhe pse sulmi i Rusisë dukej i papritur, Ukraina ishte në dijeni të veprimeve të Rusisë që në muajin nëntor.

Këto informacione Ukraina i kishte marrë nga njerëzit e saj të infiltruar në qarqe të ndryshme të politikës dhe ushtrisë ruse.

Një lajm i till është konfirmuar dhe nga shefi i inteligjencës në Ministrinë e Mbrojtjes, gjenerali Kirill Budanov, i cituar nga Agjencia e Pavarur e Informacionit të Ukrainës.

“Kemi burime, shumë burime që punojnë për ne. Burimet tona janë kudo. Në ushtri, në qarqet politike, si dhe në administratën presidenciale,” tha Budanov, duke specifikuar se falë një operacioni të suksesshëm të inteligjencës kibernetike, Ukraina pati po ashtu mundësinë që të ketë qasje në gjithë kompleksin e mbrojtjes ushtarake në Rusi.

Pas